You are currently viewing Co zrobić z gruzem po rozbiórce domu?

Co zrobić z gruzem po rozbiórce domu?

Temat wykorzystania gruzu pojawia się podczas każdej inwestycji budowlanej. Jest on dużym problemem, gdy osoby niedoświadczone dokonują rozbiórki domu. Najczęściej nie wiedzą, co zrobić z gruzem po rozbiórce domu. Śpieszymy z dokładną odpowiedzią.

3 pomysły — co zrobić z gruzem budowlanym

Jeśli na Twoim podwórku wyrośnie sterta odpadów po rozbiórce, nie załamuj się — jest kilka rozsądnych sposobów, jak możesz z nimi uporać się. Ostatni nawet sprawi, że sensownie uda Ci się wykorzystać gruz z rozbiórki.

1. Przekazanie odpadów profesjonalnej firmie zajmującej się wywozem gruzu

Jeśli Twoje prace rozbiórkowe wygenerowały spore ilości gruzu, wtedy dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem odpadów budowlanych. Najczęściej taka usługa obejmuje przyjazd koparki i wywrotki, na którą jest ładowany gruzy. 

Dokonałeś rozbiórki domu na terenie Zagłębia Dąbrowskiego? 

Skontaktuj się z nami, a my wywieziemy Twój gruz

Wywóz gruzu Będzin

W przypadku tego typu usług nie obchodzi Cię, co dalej dzieje się z odpadami — profesjonalna firma składuje je w przeznaczonym do tego miejscu. Najczęściej wywożąc je do tzw. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Oczywiście za taką usługę trzeba zapłacić. Niemniej jest to najwygodniejszy sposób na pozbycie się gruzu po rozbiórce domu.

2. Miasto odbierze gruz (w przypadku drobnych prac rozbiórkowych)

Zdarza się, że miasto w określonych sytuacjach może podstawić worki na gruz i odebrać je od Ciebie. Tego typu praktyki są stosowane w urzędzie miejskim w Katowicach — tutaj każdemu mieszkańcowi przysługuje raz w roku prawo do przekazania gruzu z rozbiórki. Aby miasto odebrało odpady, wystarczy zgłosić to w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Następnie należy wpłacić kaucję za worki i w terminie 14 dni przygotować je wypełnione gruzem. 

Minusem tego typu rozwiązania jest ścisły limit odpadów, które mogą zostać zabrane w ramach tej nieodpłatnej usługi — wynosi on zaledwie 2 m³. Tak więc sprawdzi się to dobrze w przypadku drobnych prac remontowych. Na pewno nie skorzystamy z takiej usługi, gdy planujemy poważniejsze prace rozbiórkowe, zwłaszcza rozbiórkę domu. 

Pamiętaj, że gruz może być wykorzystany do ponownego zastosowania przy pracach budowlanych. Oczywiście takie wykorzystanie dotyczy tylko gruzu czystego — takiego, w którym nie występują takie materiały jak papa, guma, plastik, czy trawa i korzenie. A więc czysty gruz składa się z cegieł, betonu, kamieni, piasku i śladowych ilości ceramiki. 

3. Wykorzystanie gruzu na własne potrzeby

Jeśli dysponujesz czystym gruzem, możesz wykorzystać go ponownie na własne potrzeby. Tego typu surowiec dobrze sprawdzi się jako podsypka pod kostkę brukową. Jeśli więc w pobliżu rozbiórki będzie powstawał chodnik wyłożony kostką, wiesz już dobrze co zrobić z gruzem. Oczywiście w tym wypadku powinien on być możliwie czysty. 

Utylizacja gruzu a przepisy

Pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę wyrzucać gruzu w miejsca, które nie są do tego przeznaczone. Za tego typu praktyki grożą surowe kary. Taki stan rzeczy jest koniecznością. Wynika to z faktu, że w gruzie po rozbiórce domu mogą znajdować się różnego rodzaju szkodliwe substancje — zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i środowiska.  

Kodeks wykroczeń jasno definiuje, co grozi za nielegalny wysyp gruzu. Mandat tutaj może osiągnąć kwotę 5000 złotych. Tak więc każdy powinien dwa razy się zastanowić, zanim przyjdzie mu do głowy, aby wysypać gruz na przykład w lesie.  

Dlaczego tak ważne jest prawidłowe postępowanie z gruzem budowlanym?

Pamiętaj, że mandaty za nielegalne składowanie z gruzu nie są fanaberią władz i próbą wyciągnięcia pieniędzy od obywateli. W tym przypadku kary są w pełni uzasadnione i powinny być surowe — tak, aby zniechęcić osoby do nielegalnego składowania gruzu. W gruzie często znajdują się składniki rakotwórcze — oprócz tego zagrażają zwierzętom i roślinności.

Co zrobić z gruzem po rozbiórce domu? (podsumowanie)

Mamy nadzieję, że już wiesz, co należy zrobić z gruzem po rozbiórce budynku. Pamiętaj, że każde z 3 powyżej zaproponowanych rozwiązań jest lepsze niż wysypanie gruzu na terenie lasu lub łąki.