You are currently viewing Jakie kruszywo pod kostkę brukową? Podpowiadamy

Jakie kruszywo pod kostkę brukową? Podpowiadamy

Wiele osób chce ograniczyć wydatki związane z pracą wokół domu. Z tego względu szukają one pomysłu na zorganizowanie surowców potrzebnych podczas prac. Częste pytanie na tym etapie brzmi: jakie kruszywo pod kostkę brukową? Jako że nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem, dzielimy się kompleksową odpowiedzią w poniższym artykule. 

Kluczowa rola podsypki pod kostkę brukową

Aby kostka brukowa mogła zachwycać nasze oko, musimy zadbać o wewnętrzną warstwę, na której chcemy położyć kostkę. Warstwę tę określa się mianem podsypki

Podsypka pełni rolę stabilizująca nawierzchnię. Jest ona czymś w rodzaju fundamentu dla powierzchni brukowych, przez co zapobiega osiadaniu się kostki. Dzięki temu nie ma mowy o powstawaniu kolei i żadnych nierówności.

Dodatkowo podsypka odpowiada za równomierne rozłożenie obciążenia. To zaś zapobiega powstawianiu lokalnych odkształceń i zniekształceniom kostki. 

Podsypka pełni również istotną rolę, jeżeli chodzi o odprowadzanie wody. To właśnie ona pozwala w sposób kontrolowany odprowadzać wodę opadową. Tym samym mamy pewność, że woda nie gromadzi się pod powierzchnią kostki i nie przyczynia się do erozji. 

Po tym wprowadzeniu mamy nadzieję, że już masz pełną świadomością, jak istotne zadanie spoczywa na podbudowie, która znajduje się pod kostką brukową. 

Szukasz kruszyw w województwie śląskim? Sprawdź naszą ofertę: 

Sprzedaż kruszyw Będzin

Rodzaje kruszyw przydatne podczas kładzenia kostki brukowej

Zanim wskażemy nasze konkretne podpowiedzi, najpierw warto zastanowić się, jakie w ogóle wyróżniamy rodzaje kruszyw. Pozwoli to lepiej dopasować konkretny typ do określonych warunków panujących na terenie, gdzie zamierzasz położyć kostkę.

Żwir

W pierwszej kolejności skupilibyśmy się na żwirze. Kruszywo to charakteryzuje się kapitalną przepuszczalnością wody. Tym samym odpowiada za skuteczny drenaż i zapobiega gromadzeniu się wody pod kostką. Na pewno potrafisz sobie wyobrazić sytuację, w której ciągle zamarzająca woda, a następnie topniejący lód niszczą estetyczną kostkę na Twojej posesji. Na szczęście żwir zapobiega tego typu scenariuszom. 

Żwir też posiada określony kształt i strukturę, które umożliwiają równomierne rozkładanie obciążenia przenoszonego przez nawierzchnię. Decydując się na ten surowiec jako podsypkę, możesz mieć pewność, że jego trwałość pozwoli Ci cieszyć się imponującą kostką na posesji przez długie lata. 

Piasek

Piasek, ze względu na swoje właściwości, ma kilka silnych argumentów jako materiał na podsypkę przy kładzeniu kostki brukowej. Przede wszystkim, piasek jest materiałem łatwo dostępnym i ekonomicznym, co sprawia, że jest atrakcyjny z punktu widzenia kosztów budowy. 

Dodatkowo kruszywo to jest lekkie — łatwo można go transportować i układać na miejscu budowy. Piasek za sprawą swoich właściwości sprzyja efektywnemu drenażowi. 

Piasek również jest przepuszczalny dla wody, co sprzyja efektywnemu drenażowi, chroniąc nawierzchnię przed problemami związanymi z zaleganiem wody.

Piasek czy żwir – które kruszywo pod kostkę brukową?

Często inżynierowie twierdzą, że w przypadku gleb cechujących się dobrą przepuszczalnością wody, słusznym posunięciem jest sięgnięcie po żwir. Inaczej się ma sytuacja, gdy mamy do czynienia z gliniastą glebą. Wtedy słusznym posunięciem jest sięgnięcie po piach. Ewentualnie można sięgnąć po podsypkę cementowo-piaskową. 

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Cię uporać się z wyborem właściwej podsypki pod kostkę brukową na Twojej posesji. 

Jeśli szukasz kruszywa, które wykorzystasz podczas prac budowlanych, możesz skontaktować się z nami — oferujemy sprzedaż paski, żwiru.