You are currently viewing Niwelacja terenu pod budowę domu. Co to i kiedy jest niezbędna?

Niwelacja terenu pod budowę domu. Co to i kiedy jest niezbędna?

Większości ludzi marzy się ich własny kawałek ziemi, na którym postawią swój pierwszy dom. Niestety droga do tego celu często bywa trudna, ponieważ znalezienie odpowiedniego gruntu pod budowę domu jest nie lada wyzwaniem. Często okazuje się, że grunt, na którym chcemy rozpocząć budowę jest na tyle nierówny, że konieczna jest tzw. niwelacja terenu. Poznaj

Niwelacja terenu – czym jest i co oznacza?

Mówiąc prosto, niwelacja terenu to inaczej zrównanie poziomu całej działki, tak aby nie posiadała wzniesień, ani spadków. Będąc bardziej precyzyjnym, należy wspomnieć, że aby niwelacja była skuteczna, na początku trzeba wykonać bardzo dokładne pomiary punktów znajdujących się w różnych miejscach działki, co pozwoli określić jak ułożony jest teren naszej działki, w stosunku do drogi, przy której się znajduje.

Wbrew powszechnym przekonaniom, że z terenu, na którym mamy wykonać niwelację,  powinniśmy usunąć nadmiar gruntu, często trzeba go jeszcze dowieźć. Jak każdy teren niezamieszkały, działka, na której wybudujemy dom posiada wiele dołów, które musimy wypełnić, oraz wzgórków, których należałoby się pozbyć. To właśnie pomiary, które zostały wcześniej wykonane, pomogą sprecyzować cały plan niwelacji terenu naszej działki, zanim rozpoczniemy na niej budowę domu.

Koszta związane z niwelacją terenu

Często z góry chcielibyśmy wiedzieć, ile „mniej, więcej”, może kosztować nas zakup usługi u profesjonalnego wykonawcy. Niestety, w tym wypadku, nie da się jasno określić jaką stawkę, zażyczy sobie dana firma, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak choćby zaawansowanie prac, których trzeba się podjąć przy niwelacji czy stawki za wypożyczenie sprzętu potrzebnego do wykonania zlecenia.

Jeżeli chcemy znać „widełki” cenowe usług niwelacji terenu, koniecznym jest, aby dokładnie przeanalizować z wybranym wykonawcą zaawansowanie i ścisły zakres prac.

Prawo budowlane, a niwelacja terenu.

Samo przez się, Prawo budowlane nie posiada żadnych zapisów, mówiących w jakikolwiek sposób o definicji pojęcia, jakim jest niwelacja terenu. W tym momencie, mogłoby się wydawać, że proces przygotowania gruntu pod budowę domu, możemy zacząć od razu po zakupie wybranej działki. Niestety, tu również czeka nas niemałe rozczarowanie, ponieważ mimo, że nie jest to jeszcze pełnoprawna budowa – niwelacja terenu, zaliczana jest do prac przygotowawczych do budowy, czyli właściwie rozpoczynających budowę, a te wymagają już posiadania odpowiednich pozwoleń.

Niwelacja terenu bez pozwolenia

Niestosowanie się do przepisów i rozpoczęcie prac na własną rękę — bez otrzymanego wcześniej pozwolenia — może być dla inwestora bardzo dotkliwe w konsekwencjach. Należy pamiętać, że tzw. Samowola budowlana (budowanie bez stosownych pozwoleń), jest w Polsce surowo karana, a poza karą grzywny, można również dostać nakaz przywrócenia budowy do stanu pierwotnego.

Niwelacja terenu: kiedy nie trzeba pozwolenia?

Od każdego przepisu są pewne uchylenia i warunki, które układają nowe reguły, np. jeżeli  działka, którą kupiliśmy, nie ma przeznaczenia czysto budowlanego (nie będzie budowany na niej żaden obiekt połączony z gruntem), a za to chcemy posadzić tam drzewa, kwiaty i różnego rodzaju roślinność, wówczas posiadanie zezwolenia na budowę NIE JEST KONIECZNE. 

Masz jakieś pytania dotyczące niwelacji terenu pod budowę? 

Skontaktuj się z nami.