You are currently viewing Jak kopać fundamenty: ręcznie czy koparką?

Jak kopać fundamenty: ręcznie czy koparką?

Każda osoba, która zamierza wkrótce zbudować własny dom, ma w głowie wiele pytań. Jednym z nich jest kwestia — jak kopać fundamenty: ręcznie, czy koparką? W poniższym artykule rozwiejemy wątpliwości.

Gdy już mamy za sobą przygotowania działki, wtedy przychodzi czas, by zacząć myśleć o kopaniu fundamentów. W przypadku wykopu fundamentów pod budowę domu najczęściej ich głębokość wynosi ok. 1 metra. Na pozór głębokość nie jest duża, dlatego też u wielu osób pojawia się pokusa, by zaoszczędzić na zamówieniu profesjonalnego sprzętu i zrobić to ręcznie. Nie zawsze jest to słuszny trop. Niejednokrotnie, okazuje się, że po 2 dniach kopania inwestor decyduje się zamówić profesjonalną firmę świadczącą usługi koparką

Kiedy kopać koparką fundamenty?

Nie ulega wątpliwości, że użycie profesjonalnej minikoparki stanowi kapitalną oszczędność czasu. W końcu ręczne kopanie fundamentów łopatą pochłania co najmniej kilka dni intensywnej pracy.  Właśnie ten czynnik może się okazać głównym powodem, dla którego tak wiele osób nie decyduje się na ręczne kopanie fundamentów.

Oczywiście, jak pewnie się domyślasz, zamówienie koparki do wykopu fundamentów wiąże się z większym kosztem. Z drugiej strony trzeba zadać sobie pytanie, czy masz wystarczającą wiedzę, by samodzielnie podjąć się tego zadania i kopać ręcznie fundamenty pod swój dom? 

Kiedy kopać ręcznie fundamenty?

Jest wiele argumentów, dla których odpowiedź na pytanie, kiedy kopać ręcznie fundamenty, powinna brzmieć: nigdy, ale zdarza się, że nie warto inwestować w profesjonalny sprzęt. Jeśli mamy niewielki teren do przekopania – budujemy altankę na ogródku, wtedy można spróbować zrobić to samodzielnie przy użyciu łopaty. Jeśli mamy zamiar zbudować dom — takie podejście może okazać się drogą przez mękę.

Cały czas trzeba mieć na uwadzę, że ręczne kopanie fundamentów pochłonie co najmniej 3-4 dni, a niekiedy nawet tydzień. Zastanów się, czy możesz sobie poświecić na to zadanie taką ilość czasu i pracy. 

Dodatkowo, osobie, która dotychczas nie miała do czynienia z ręcznym wykopem fundamentów, zadanie może wydawać się pestką na pierwszy rzuta oka. W końcu, jak wyżej wspomnieliśmy, to tylko głębokość 1 metra. Każdy, kto podejmuje się takiego zadania, finalnie dochodzi do wniosku, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ciężka praca fizyczna związana z ręcznym wykopem dołów pod fundamentów na pewno odbije się na zdrowiu.  

Gdzie zamówić firmę do kopania fundamentów?

Mamy nadzieję, że już jesteś bliżej dokonania wyboru — fundamenty kopać ręcznie, czy koparką i wiesz z czym wiążą się obie opcje. Jeśli uznasz, że ręczny wykop fundamentów jest drogą przez mękę i zechcesz zamówić koparkę, możesz być spokojny o dostępność tego typu usług bez względu na lokalizację, w której mieszkasz. Firmy wykonujące tego typu usługi działają na terenie całego kraju.

Chcesz zamówić firmę, która oferuje wykop pod fundamentów w Będzinie

Napisz do nas lub zadzwoń. Wykonamy dla Ciebie profesjonalną usługę